PĀRLAISTĪŠANA

Šeit tieši laikā ir teiciens: “Mazāk ir vairāk”. Pārmērīga augu laistīšana ir viens no biežākajiem augu problēmu un to bojāejas cēloņiem. Pirmkārt, augu ir svarīgi laistīt ņemot vērā tā individuālās prasības, tādēļ vienmēr pirms laistīšanas ir jāpārbauda augsnes stāvoklis – iespiediet ar pirkstu aptuveni 1,5cm dziļumā un, ja tas joprojām ir mitrs, pagaidiet pāris dienas pirms laistīšanas. Šis likums ir īpaši svarīgs augu miera periodā (ziema), kamēr lielākā daļa augu atpūšas un gatavojas atkal plaukt pavasarī.
Otrkārt, ir svarīgi, lai augsne ir labi drenēta, pretējā gadījumā tā var kļūt mitruma piesātināta (tai ir pārāk maza gaisa piekļuve). Augi nevar augt veselīgi pārāk ūdeņainā augsnē, jo to saknes nevar absorbēt skābekli, kas ir akūti nepieciešams auga normālai funkcionēšanai. Jo ilgāk augam tiek liegta gaisa pieeja, jo lielāks ir sakņu bojājums un mirstošās (pūstošās) saknes nevar nodrošināt augu ar tā dzīvībai nepieciešamajām barības vielām un ūdeni.
Visbiežāk sastopamās pazīmes un simptomi, kas liecina, ka augs ir pārlaistīts:
• Lapu dzeltēšana
• Augsnes virspusē pelējums vai sūna
• Ātri nokaltušas lapas
• Lapas kļūst brūnas un mīkstas (piemēram, alvejai)
Ko darīt?
Pārtrauc laistīšanu! Tas ir pirmais, kas jādara.
Ja pamani, ka Tavs augs kļūst skumīgs ar dzeltenām vai strauji nokaltušām lapām, nekavējoties pārtrauc laistīšanu un palīdzi augam pēc iespējas ātrāk atbrīvoties no liekā mitruma. Lielākajai daļai augu sakņu mērcēšana ir tiešais ceļš uz bojāeju, tādēļ pārbaudi arī trauku zem podiņa un izlej no tā ūdeni, ja tur tāds ir sakrājies. Ja iespējams, tad izņem augu no podiņa un novieto uz sausas virsmas, lai saknes var ātrāk izžūt un atgūties. Pēc tam augu iestādi jaunā un sausā augsnē un sākotnēji esi piesardzīgs ar laistīšanu – dod augam laiku atkopties.